Náš Janko Volko vyhral dvojstovku v Eisenstadte, Emka Bendová siedma v diaľke na EYOF

Slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko po utorkovom zlepšení sezónneho maxima na 100 m na 10,23 sekundy vyhral v rakúskom Eisenstadte na pretekoch s názvom „Last Call to Munich“ beh na 200 m časom 20,90 sekundy pred klubovým kolegom z Našej atletiky Filipom Federičom (21,86 – 13 stotín za osobným rekordom z nedávneho juniorského medzištátneho stretnutia v slovinskom Maribore).

Volko tretí raz v sezóne pokoril 21-sekundovú hranicu, jeho maximum je 20,73 z mítingu vo švajčiarskom La Chaux-de-Fonds. Eisenstadský výkon by mu v boji o miestenku na augustové ME mal stačiť na to, aby v Mníchove štartoval aj na 200 m. Za svoj stredajší výkon získal do rebríčka dovedna 1098 bodov (1083 za čas plus 15 za prvenstvo) a mal by si udržať postupovú 33. pozíciu. Na ME sa na dvojstovke predstaví 36 šprintérov. Uzávierka kvalifikácie bola 26. júla o polnoci.

„Dnešný výkon nezodpovedá včerajšej kvalitnej stovke. Prejavila sa na mne únava, môjmu behu chýbala iskra. Žiaľ, v závere mi opäť došli sily, ale do ME ešte máme čas vylepšiť to,“ pripomenul zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbet Kresťanko. Vážim si možnosť, ktorú som dostal v Eisenstadte. V Rakúsku myslia na atlétov a ponúkli im  šancu do poslednej chvíle zabojovať o ME.“

Jankovi kouči – no najmä Naďa Bendová – sa však netešili iba zo solídnej dvojstovky halového exmajstra Európy na 60 m, ale aj z pekného finálového umiestenia trénerkinej dcérky Emy Bendovej na banskobystrickom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF).

V diaľke dievčat skončila 15-ročná Ema vo finále siedma výkonom 561 cm, iba 12 cm od bronzu a jediný centimetrík od piatej priečky. Z atlétok narodených v roku 2007, ktoré môžu štartovať aj o rok na EYOF v Maribore, bola lepšia len víťazná Maďarka Rózsahegyiová so 616 cm.

Emka, ktorú na Národnom atletickom štadióne na Štiavničkách koučovali a povzbudzovali obaja rodičia a zároveň tréneri Naďa a Andrej, bola v kvalifikácii druhá vďaka sezónnemu maximu 564 cm. Vo finále predviedla vyrovnanú sériu (x – 550 – 555 – x – 561 – 558), chýbal len jeden „uletený“ skok. „O medailu ju možno obral drobný prešľap vo štvrtom pokuse, chýbal kúštik šťastia,“ podotkla Naďa Bendová.

Autor: Gabriel Bogdáni