EKAG 2020

EKAG 2020

Jubilejný 15. ročník European Kids Athletics Games v Brne bol pre nás opäť zážitkom. Krásny atletický areál, profesionálna organizácia, neopakovateľná atmosféra a tento rok aj krásne počasie prispeli k výborným výkonom našich detí. Tí najmenší zbierali skúsenosti a užívali si atmosféru.
Najväčším prekvapením bolo 8. miesto a úžasný osobný rekord Lucky Bortlíkovej v behu na 800m. Emmke Dinkovej ušla bronzová medaila v skoku do výšky len na pokusy … Tí starší si všetci utvorili osobné rekordy, domov vezieme viaceré finálové umiestnenia a naša @emcabendova sa stala najúspešnejšou pretekárkou ročníka narodenia 2007. Tri zlaté medaile, rekord podujatia v skoku do diaľky a prvá 60ka pod 8 sekúnd sú dôkazom jej nesporného nadania.
Aby si aj naďalej mohla plniť sny, výkonnostne rásť potrebuje podporu, ktorá jej pomôže naplno rozvinúť jej predpoklady. Našou úlohou je vypestovať u detí lásku k športu, aby ho milovali natoľko, že keď príde tvrdá drina nevzdajú sa a zostanú. Rovnako je dôležité u detí budovať a posilňovať vôľu, cieľavedomosť, zodpovednosť a svedomitosť. Krehký balans medzi drinou a vášňou, aby sme u detí vytvorili celoživotný pozitívny prístup k športu, neznechutili im ho predčasne, ale zároveň, aby tých pár jednotlivcov, ktorí majú predpoklady byť vo vrcholovom športe malo v sebe extrémne dôležité vlastnosti ako zodpovednosť, vôľa a sila každý deň začínať odznova.
Naša cesta je prostredie a najmä tréneri, filozofia klubu, kde je prístup založený na láske k športu, kde deti radi chodia, majú radi kolektív, trénera, ale zároveň je naším cieľom výsledok ! Máme výkonnostné ciele a ambície, ktoré naučia deti zodpovednosti vychovávajú ich k zdravej výžive, starostlivosti o zdravie, spolupracujeme s rodičmi, aby dieťa každý deň prišlo na tréning a motivujeme ich, aby pretekali. Ak budú vystavené náročným podmienkam, potom ich neprekvapia náročnejšie životné situácie, ale budú na ne pripravení.
Deti ako Emka, ktoré sú vyššie, prirodzene silnejšie alebo múdrejšie ako ich rovesníci zato nemôžu a je našou povinnosťou pomáhať im v ich raste a vytvárať im konkurencie schopné podmienky. Ak ich nemajú na Slovensku je pre ich dôležité cestovať za nimi do zahraničia. Odmenou je pre nás ich šťastie, úsmev a pocit, že sa podieľame na rozvoji ich osobnosti, sebavedomia a sebadôvery. A to nie je predčasná špecializácia. O tej môžu hovoriť v krajinách, kde majú detí ako „Emka“ stovky a aby sa presadili a boli najlepší pristupujú k nim neadekvátne k ich biologickému veku. Na Slovensku nie je problém pre tieto deti byť najlepší, nemusia bojovať a neprimerane trénovať, aby sa presadili. Ak však chceme, aby sa niekedy v budúcnosti dokázali porovnávať s európskou nebodaj svetovou špičkou nutne potrebujú adekvátne podnety, podmienky a motiváciu minimálne od 10 rokov. Preto vďaka EKAG za túto možnosť …